Watch misni sdedn nises

miniOpec+ w Portfelu: Analiza Ekonomiczna

 • października 19 2023
 • pzd

Inwestycja w gazyfikator miniOpec+ to zdecydowanie długoterminowa perspektywa oszczędności na kosztach energii elektrycznej(potencjalnie również na cieplnej). Jednak przed podjęciem decyzji o zakupie i instalacji urządzenia, warto dokładnie przeanalizować koszty oraz oszacować, ile możemy zaoszczędzić lub zarobić na naszej inwestycji w tanią i odnawialną energię z biomasy. W tym wpisie postaram się każdemu przybliżyć korzyści finansowe oraz koszty inwestycji w gazyfikator miniOpec+

Całkowity Koszty Inwestycji:

 1. Koszt Zakupu MiniOpec+
  Pierwszym kosztem jest cena zakupu samego gazyfikatora. Koszt ten może być zróżnicowany w zależności od modelu i wyposażenia urządzenia. Należy również uwzględnić ewentualne dodatkowe koszty dostawy. Koszt zakupu gazyfikatora jest w granicach od 53-60 tys złotych w zależności od konfiguracji urządzenia.


 2. Koszt Agregatu Prądotwórczego:
  Agregaty, których można używać z naszym gazyfikatorem to większość agregatów spalinowych na benzynę, propan lub gaz ziemny. W zależności od mocy oraz rodzaju agregatu to koszt od dwóch do kilku tysięcy złotych. Oferta agregatów prądotwórczych na rynku jest duża i zależy głównie od mocy, rodzaju paliwa oraz producenta.


 3. Koszt Instalacji
  Założymy, że mamy już gazyfikator miniOpec+ oraz agreat, co dalej. W większości wypadków montaż urządzenia można wykonać samemu, nie wymaga on specjalistycznych narzędzi lub umiejętności. Instalacja gazyfikatora miniOpec+ wymaga nakładów finansowych, tylko wówczas jeżeli zdecydujemy się na wynajęcie osoby, która zainstaluje nam gazyfikator i połączy go z agregatem.


 4. Koszt Biomasy czyli Paliwa
  Następny krok to zaopatrzenie w paliwo. Biomasa jest niezbędna do procesu gazyfikacji. Może to być drewno opałowe lub inny rodzaj biomasy. Koszty zakupu lub pozyskania biomasy różnią się w zależności od lokalizacji i dostępności surowca. Jeżeli masz dostęp do własnej biomasy leśnej lub odpadu drzewnego wówczas koszt ten można pominąć. Bardzo często dobrej jakości zrębek tartaczny można uzyskać w bardzo korzystnej cenie 100-120 złotych za 1000 kg czyli za tonę. Pamiętajmy, że z jednego kilograma zrębka można otrzymać 1kWh energii elektrycznej. Zatem cena za 1kWh będzie wynosić tym wypadku 10-12 groszy! Paliwem nie musi być zrębek ale na przykład pocięte odpady z palet lub drewniany odpad z budowy.


 5. Koszty Eksploatacji
  Są to minimalne koszty, które należy uwzględnić z utrzymaniem urządzenia miniOpec+ np. wymiana akumulatora dla tych, którzy używają go w formie off-grid. Dochodzi również wymiana filtr organicznego, może to być słoma lub trociny, w zależności od częstotliwości używania gazyfikatora

Zwrot z Inwestycji:

 1. Oszczędności na Rachunkach  za Energię Elektryczną
  Gazyfikator miniOpec+ pozwala użytkownikom wytwarzać własną energię. Dzięki temu można znacząco zmniejszyć koszty energii elektrycznej i cieplnej. Jak szybko zobaczysz zwrot zależy od ilości wytworzonej energii i jej kosztu w tradycyjnych źródłach. Dla większości z nas koszt 1kWh z sieci wynosi 1.5 i jak wszyscy wiemy będzie rosnąć ze względu na decyzje polityczne dotyczące eliminacji elektrowni węglowych oraz podatku od CO2. Posiadając gazyfikator możemy wyprodukować jedną kilowatogodzinę w cenie od 10 -12 gorszy przy założeniu że musimy kupić surowiec oraz w cenie 0 groszy przy używaniu własnej biomasy! Dla przykładu średnia cena jednej kilowatogodziny(wraz ze wszelkimi opłatami) w województwie mazowieckim w 2023 roku wynosi od 1.0 - 1.30pln. Oczywiście ta wartość jest wyższa dla osób, które przekraczają ustalone limity zużycia. Na co należy zwrócić uwagę to, że cena wzrośnie średnio od 1.7 do 2.0pln w roku 2024. Bazując na decyzjach o zamknięciu kopalń i odejściu od naszych naturalnych źródeł energii, ceny energii będą rosnąć również w kolejnych latach.
  Porównując zatem cenę 1kWh wyprodukowanej w gazyfikatorze z ceną energii dostępną w sieci, cena 1kWh z sieci jest co najmniej 10 -krotnie droższa i będzie od 15 - 20 razy droższa w nadchodzącym roku.

 2. Zyski ze Sprzedaży Energii
  Jeśli wytwarzasz nadmiar energii, możesz ją sprzedać do sieci elektrycznej. To dodatkowe potencjalne źródło dochodu. W przypadku użytkowania gazyfikatora miniOpec+ jako jednego z głównych źródeł, najprawdopodobniej będziesz miał nadwyżki energii elektrycznej, które możesz odsprzedać do sieci energetycznej. Nawet przy nowych zasadach prosumenckich może Ci się to bardzo opłacać, dlaczego? Otóż prąd w gazyfikatorze miniOpec+ może produkować cały rok, niezależnie od pory roku lub dnia. Zatem możesz go produkować kiedy jest najdroższy czyli w krótkie zimowe dni! To właśnie wtedy zapotrzebowanie na energię elektryczną jest największe i jest ona najdroższa w naszej sieci energetycznej. Warto zatem wykorzystać ten element.

 3. Bezpieczeństwo energetyczne
  To może być trudne do zmierzenia liczbami, ale warto rozważyć, jak miniOpec+ wpływa na bezpieczeństwo Twojego zaopatrzenia w energię w sytuacjach niepewności ekonomicznej lub politycznej. Uniezależnienie od dostawców państwowych oznacza większe bezpieczeństwo i spokój ducha. Dla wielu rodzin i przedsiębiorców to jeden z najważniejszych aspektów niezależności energetycznej.


 4. Możliwość Odzysku Energii Cieplnej
  Chociaża na tym etapie miniOpec+ nie posiada jeszcze tej opcji, to nic nie stoi na przeszkodzi aby we własnym zakresie zamontować wymiennik ciepła, który pozwala również na odzysk energii cieplnej w celu ogrzania wody.


 5.  Ochrona Przed Inflacją Energetyczną
  W miarę jak ceny energii rosną, Twoje oszczędności związane z użytkowaniem systemu miniOpec+ będą również rosły. Ze względu na to, że produkujesz energię inflacja ma dużo mniejszy wpływ na koszt 1 kWh wyprodukowanej w Twoim domu. To również brak ograniczeń i reglamentacji takich jak te dotyczące nadal wysokiej ceny za pierwsze 2000 kWh wykorzystane w roku przez gospodarstwo domowe. Produkując prąd w gazyfikatorze miniOpec+ to Ty decydujesz kiedy i ile energii zużyjesz. To również przewaga nad konkurencją. Jeżeli używasz maszyn lub energochłonnych urządzeń jak pompy, klimatyzatory, piły elektryczne, wówczas możesz być bardziej konkurencyjny na rynku ze względu na niższy koszty. To czego każdy z nas potrzebuje to niskie i stabilne ceny energii.


 6.  Ochrona przed Eko Terroryzmem Państwowym i Nie tylko
  Choć nie są to bezpośrednie zyski finansowe w tradycyjnym sensie, korzystanie z miniOpec+ eliminuje ryzyko braku surowca ze względu na decyzje polityków lub innych organizacji eko terrorystycznych. Nie popieramy decyzji politycznych bazujących na modzie, ignorowaniu nauki, lobbingu korporacji oraz państw ościennych o eliminacji dwutlenku węgla i jego redukcji w atmosferze.
  Jeżeli interesuje Cię ten temat, to możesz spać spokojnie. Energia nie może być bardziej zielona niż ta powstająca z biomasy. Ilość Co2 emitowanego z 1 kg biomasy w trakcie rozkładu jest większa niż przy produkcji gazu drzewnego z 1kg tej samej biomasy! miniOpec+ to urządzenie o negatywnym bilansie Co2.


 7. Niezależność Energetyczna
  Dzięki miniOpec+ zyskujesz niezależność energetyczną. Unikasz wzrostów cen energii i przerw w dostawie. To również energia elektryczna na żądanie. Niezależność energetyczna jest jednym z kluczowych aspektów rozważanych w analizie kosztów inwestycji w gazyfikator miniOpec+. Mierzenie niezależności energetycznej może być trochę bardziej skomplikowane, ale istnieją pewne wskaźniki i metody, które pozwalają ocenić ten aspekt. Oto kilka sposobów, w jakie możemy zmierzyć niezależność energetyczną:

  Czym jest niezależność energetyczna?
  To proste podejście polega na określeniu, ile procent energii potrzebnej do zasilania Twojego domu, firmy lub projektu pochodzi z MiniOpec+ w porównaniu z energią dostarczaną z zewnętrznych źródeł, takich jak sieć energetyczna. Wyższy procent oznacza większą niezależność energetyczną. Warto na początku ustalić czy będzie to 10%, 50 lub 100%. Po ustaleniu oczekiwań powinieneś wziąć pod uwagę kilka elementów.
 • Skala samo produkcji energii
  Możesz mierzyć niezależność energetyczną, analizując, ile energii jesteś w stanie wyprodukować samodzielnie przy użyciu miniOpec+ w porównaniu z Twoim całkowitym zapotrzebowaniem energetycznym. Im większa część energii pochodzi od Twojego własnego źródła, tym większa jest Twoja niezależność energetyczna(idealna sytuacja to kiedy 100% twojego zapotrzebowania energetyczne może być wyprodukowana we własnym zakresie)

 • Dostępności źródeł biomasy
  Zwróć na to uwagę, jeśli jesteś uzależniony od biomasy jako surowca do miniOpec+, warto ocenić dostępność tego surowca w Twojej okolicy. Lokalne źródła biomasy pozwalają na większą niezależność od dostawców zewnętrznych. Jeżeli masz własne źródło biomasy, jesteś na drodze do 100% niezależności.

 • Liczba dni w trybie off-grid
  Jeśli używasz miniOpec+ w trybie off-grid (poza siecią energetyczną), możesz mierzyć niezależność energetyczną poprzez określenie, ile dni w roku jesteś w stanie działać używając tylko własnej energii

 

Ostateczny czas zwrotu z inwestycji w miniOpec+ zależy od wielu czynników. Sposobu wykorzystania gazyfikatora, kosztów biomasy, kosztów energii oraz czasu/sezonu użytkowania urządzenia. Ze względu na panującą sytuację ekonomiczną gazyfikator miniOpec+ jest przed wszystkim gwarantem dostępności energii na dodatek taniej energii. 

Przed zakupem warto przeprowadzić ogólną analizę kosztów oraz skonsultować ją z nami.

Leave your thought here