Bardzo często, kiedy rozmawiam z osobami zainteresowanymi produkcją prądu z drewna pojawia się pytanie dotyczące stopnia skomplikowania procesu produkcji gazu drzewnego i generowanie z niego prądu.
Zacznijmy od tego, że zbudowaliśmy gazyfikator miniOpec+ aby ułatwić każdemu produkcję energii z biomasy w tym z drewna. Chcieliśmy uprościć ten proces, począwszy od wyboru właściwej metody gazyfikacji, która pozwoli na używanie łatwo dostępnej w Polsce biomasy, kończąc na prostej i niezawodnej w użytkowaniu automatyce całego urządzenia. Nie bez znaczenia jest fakt, że nasz system miniOpec+ może być konfigurowany pod różne zapotrzebowanie energetyczne. Każdy z nas wykorzystuje trochę inny scenariusz dlatego uznaliśmy, że dostosowanie urządzenia do potrzeb użytkownika jest naszym priorytetem.
Jeżeli zaczniesz przygodę z gazyfikacją, tanią energią odnawialną oraz gazyfikatorem miniOpec+ musisz pamiętać o kilku ważnych elementach.
Dostęp do surowca. Chociaż jest to dość oczywiste często osoby zainteresowane gazyfikacją posiadają dostęp do drewna, które jest zbyt wartościowe aby używać go do produkcji gazu drzewnego. Pocięte palety, drewniany pocięty odpad z budowy lub dobrej jakości zrębek drzewny są dużo tańsza i równie łatwo dostępne.
Produkcja taniego prądu z drewna wiąże się z produkcją gazu drzewnego, który jest gazem palnym a co za tym idzie wymagane jest odpowiednie dobrze wentylowane pomieszczenie na przykład wiata.
Konieczność posiadania agregatu. Agregaty benzynowe lub na biogaz w zakresie mocy od 3 – 25kW pozwolą produkować tani prąd z gazu drzewnego wytworzonego w gazyfikatorze miniOpec+
W następnym odcinku tego bloga spojrzymy na rzecz, która jest dużo bardziej istotna w przypadku produkcji własnej energii elektrycznej. Jakie są możliwe scenariusze wkomponowania gazyfikator w istniejący scenariusz zapotrzebowania energetycznego.